Fotelik samochodowy dla dziecka

fotelik samochodowy

Fotelik samochodowy to bardzo ważna część wyposażenia każdego samochodu którym jeździ małe dziecko. Kwestie prawne są tu drugorzędne, najważniejsze jest bezpieczeństwo, co chyba jasne dla każdego rodzica, dlatego na takim sprzęcie lepiej nie oszczędzać. Jego zadaniem jest uchronić dziecko przed skutkami wypadków, gwałtownego hamowania, czy innych, niespodziewanych zdarzeń. Sprawia, że siły uderzenia i przyspieszenia mają o wiele mniejszy wpływ na, siedzące w foteliku, dziecko.

Przy kupnie fotelika, po pierwsze trzeba się zastanowić jakiego modelu potrzebujemy. W całej Europie wyróżnia się zasadniczo 5 rodzajów fotelików, występują one w grupach: 0, 0+, I, II i III. Grupy odnoszą się do wieku oraz wagi przewożonych maluchów. Foteliki z grupy zerowej służą dzieciom ważącym do 10 kg, co z reguły oznacza wiek od 6 do 9 miesięcy. Kolejna grupa jest dla dzieci do 13 kg. Potem następuje grupa I, która, częściowo, zawiera w sobie obydwie grupy zerowe, gdyż nadaje się dla dzieci o wadze od 9 kg do 18 kg. Grupa II obejmuje dzieci od 15 kg do 25 kg, zaś III od 22 kg do 36 kg.

Różnice między grupami polegają na także na funkcjach fotelików i sposobie ich ułożenia. Foteliki grupy 0, oraz 0+ ustawia się zawsze tyłem do kierunku jazdy samochodu. Sprzęt z grupy I można ułożyć przodem, lub tyłem, zaś z pozostałych grup – tylko przodem. Badania wykazują, że przy montowaniu fotelika tyłem do kierunku jazdy rośnie bezpieczeństwo dziecka. Dobrze byłoby więc ustawiać tak dzieci w każdym wieku, ale niestety samochody produkowane w większej części Europy nie zawsze są dostosowane do takiego ustawienia.

Jak widać, nie wystarczy kupić jednego fotelika dla jednego dziecka, więc nie jest to mały wydatek, ale na pewnych rzeczach po prostu nie można oszczędzać. Przy kupowaniu fotelika trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak grubość skorupy (warto wybrać dwuwarstwową), możliwość swobodnego dopasowania pasów oraz zagłówka, a także obecność systemu ochrony główki, który stanowczo poprawi bezpieczeństwo naszych podopiecznych.