Oleje samochodowe

Aby zabezpieczyć silnik własnego samochodu i przedłużyć żywotność silnika należy dobrać odpowiedni olej, dzięki któremu zapewnimy odpowiednie smarowanie silnika, jego oczyszczanie, a także chłodzenie. Jeśli w samochodzie wymienimy olej na nieodpowiedni może spowodować to zatarcie silnika.

Przed zakupem oleju silnikowego należy na odwrocie butelki z olejem sprawdzić jaką ma lepkość. Lepkość oznacza tarcie wewnętrzne cząsteczek oleju, a mówiąc inaczej jego gęstość. Należy jednak pamiętać, że te wartości nie muszą oznaczać, że dany olej samochodowy jest dobry lub słaby. Lepkość oleju samochodowego powinniśmy do niego dobierać według zaleceń producenta. Jak np. parametr oleju „15W-40” odczytuje się w następujący sposób: „15” oznacza lepkość zimową, a „40” letnią. Biorąc pod uwagę lepkość zimową im cyfra będzie mniejsza tym olej będzie płynniejszy. Na chwilę obecną wyróżnia się trzy rodzaje olejów samochodowych, które można podzielić na: mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Co możemy zrozumieć poprzez ten podział olejów samochodowych? Otóż oleje mianeralne przeznaczone są do starszych typów samochodów, nie obciążają one uszczelnień silnika, które mogą być w nie najlepszej formie. Używanie tego oleju wiąże się jednak z trudnościami w odpalaniu samochodu zimą. Oleje półsyntetyczne są natomiast takim „pomostem” pomiędzy wspomnianym już olejem mineralnym a olejem syntetycznym. Półsyntetyk w rzeczywistości oznacza 70% bazy mineralnej oraz 30% syntetycznej. Natomiast oleje syntetyczne są najlepsze spośród wszystkich. Znoszą one duże obciążenia termiczne, a ich lepkość nawet w najniższych temperaturach nieznacznie się zmienia. Do tej grupy zalicza się także oleje specjalistyczne jak np. sportowe czy do silników diesla.

Olej silnikowy jest ważnym elementem silnika i jego dobór, wbrew potocznym opiniom, nie jest tak skomplikowany. Jeżeli jednak mamy jakieś wątpliwości to skontaktujmy się lepiej z fachowcami, gdyż nasz błędny wybór może zakończyć się poważną awarią jednostki napędowej.